۲۶ مرداد, ۱۳۹۸

دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

احتمالا تا به حال در هنگام شستن لباس‌های خود با چکه‌ی قطره‌ای آب از زیر ماشین لباسشویی خود روبه‌رو شده‌اید و اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید این موضوع می‌باشد که به چه دلیل این اتفاق افتاده است ؟ چه عواملی باعث ایجاد چنین مشکلی شده است ؟
اولین چیزی که در هنگام مواجه با این مشکل به ذهنتان می‌رسد چه چیزی می‌باشد ؟ هزینه‌ی تعمیر این ایراد ؟ آیا می‌دانستید در اکثر مواقع با چندتا چک کردن ساده می‌توان با کمترین هزینه و حتی بدون صرف هزینه به راحتی این مشکل را حل کرد ؟ اگر شما کمی با دنیای وب و اینترنت آشنایی داشته باشید با وارد کردن مشکل خود نظیر ” دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی ” در موتور جستجوی گوگل و یک سرچ سریع به راحتی می‌توانید اطلاعات اولیه و راهنماهای موجود در این دنیای مجازی را بدون صرف هزینه به دست بیاورید .

امروز در تارنمای تعمیرات لوازم برقی کیان سرویس سعی بر این داریم تا به شما همراهان همیشگی خود نحوه عیب یابی و دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی را در قالب یک مقاله‌ی آموزشی ارائه دهیم . با ما در این مقاله جذاب همراه باشید .

از علت‌های اصلی نشت آب از زیر ماشین لباسشویی می‌توان به این چند مورد که جزو متداولترین مشکلات در وقوع این مشکل برای ماشین لباسشویی می‌باشد اشاره کرد و هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار داد نظیر شلنگ ورودی و تخلیه ماشین لباسشویی ، دریچه‌ی ورودی آب ، پمپ لباسشویی ، استفاده بیش از حد از مواد شوینده ، لاستیک دور درب ماشین لباسشویی ، تراز نبودن دیگ ماشین لباسشویی ، بلبرینگ و کاسه نمد

شلنگ ورودی و تخلیه ماشین لباسشویی

اگر به پشت ماشین لباسشویی توجه کرده باشید مشاهده می‌کنید که یک شلنگ که به آن شلنگ ورودی گفته می‌شود و وظیفه آن ورودی آب منبع تغذیه آب را به لوله کشی اصلی منزل وصل میکند ، قرار دارد .
اولین قدم شما برای عیب یابی چک کردن اتصالات شلنگ ورودی می‌باشد و باید مطمئن شوید که اتصالات به صورت استاندارد برقرار شده باشد و اگر مشکلی نبود سراغ شلنگ خروجی یا همان شلنگ تخلیه آب که آن هم در قسمت پشت ماشین لباسشویی قرار گرفته است بروید و اتصالات آن را نیز چک کنید ( توجه داشته باشید که دو شلنگ دیگر در داخل ماشین لباسشویی قرار گرفته است که به وان متصل می‌شوند، چک کردن اتصالات این دو شلنگ نیز توصیه می‌شود که اگر پاره و یا معیوب شده باشند می‌توانند یکی از دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی باشند .برای دسترسی به محل قرار گیری این دو شلنگ می‌توانید به راحتی با برداشتن رویه بالایی ماشین به آنها دسترسی داشته باشید ) .

به هنگام چک کردن شلنگ ورودی به نکات زیر توجه داشته باشید و آنها را رعایت کنید

  • شلنگ‌هایی که به شیرهای آب سرد و گرم وصل شده‌اند باید بررسی شوند و در صورت پارگی و نشتی تعویض گردند .
  • باید توجه داشت که شلنگ‌ها باید به درستی در محل تعین شده خود قرارگرفته باشند و هیچ نشتی‌ای نداشته باشند .توجه داشته باشید که به هنگام سفت کردن باید به میزان لازم سفت شوند و سفت شدن بیش از حد باعث هرز شدن می‌گردد .
  • توجه داشته باشید که هر وقت شلنگ‌ها از محفظه خود باز می‌شوند به هنگام بستن باید از یک واشرلاستیکی نو برای جلوگیری از چکه کردن استفاده کرد .

به هنگام چک کردن شلنگ تخلیه به نکات زیر توجه داشته باشید و آنها را رعایت کنید

  • اتصالات شلنگ را بررسی کنید و مطمئن شوید که شلنگ موجود دچار پوسیدگی و پارگی نباشد.
  • مطمئن شوید که داخل شلنگ تخلیه آزاد باشد و چیزی در آن گیر نکرده باشد و عملیات دفع آب به خوبی انجام گیرد .

این مقاله آموزشی را از دست ندهید : مشکلات متداول ماشین لباسشویی

دریچه‌ی ورودی آب

مکان این شیر در پنلی که پشت ماشین لباسشویی قرار گرفته است قرار دارد . پس از پیدا کردن این شیر باید سراغ شلنگ‌هایی که پشت ماشین لباسشویی متصل شده‌اند بروید و از پارگی و یا شکستگی اطمینان حاصل نمایید .توجه داشته باشید که قبل از هرکاری از اتصال نداشتن دستگاه به جریان برق مطمئن باشید .

به هنگام چک کردن دریچه‌ی ورودی آب به نکات زیر توجه داشته باشید و آنها را رعایت کنید

  • توجه داشته باشید که شیر دچار زنگ زدگی نباشد
  • وجود سولفاته و مواد معدنی در شیر باعث چکه کردن آب می‌شود
  • از سالم بودن دریچه‌ی شیر اطمینان حاصل فرمایید و در صورت خرابی آنرا تعویض کنید

پمپ لباسشویی

پمپ لباسشویی - دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

این مقاله آموزشی را از دست ندهید : راهنمای شستشوی لباس جین با لباسشویی

از قسمت‌های اصلی‌ای که کمک به تخلیه آب در محفظه ماشین لباسشویی می‌کند ، پمپ آب می‌باشد . اگر در حین فرایند شستشو متوجه نشتی آب شدید میتوان این برداشت را کرد که پمپ آب دچار فرسودگی شده است و دلیل این نشتی می‌باشد . پس در هنگام وقوع نشتی باید پمپ تخلیه و شیلنگ های متصل به آن را بررسی کنید و به دنبال علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی باشید .
اگر مشکل لباسشویی از پمپ آن باشد باید برای تعویض آن اقدام کنید ،محل قرارگیری این پمپ در جلو و پایین ماشین لباسشویی می‌باشد و یا بعضا به درایو ماشین لباسشویی متصل می‌باشد . روش دسترسی به پمپ نیز بصورت باز کردن پنل جلویی ماشین لباسشویی می‌باشد .
علت دیگر مشکل پمپ لباسشویی خرابی لاستیک پمپ می‌باشد به این صورت که پمپ تخلیه بر روی پولی خود یک لاستیک دارد که اگر آن دچار پوسیدگی شود باعث نشتی آب می‌گردد .

استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده

یکی از مسائلی که باعث چکه کردن و نشتی آب از ماشین لباسشویی می‌گردد استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده در حین عملیات شستشو می‌باشد به این صورت که هنگامی که از آب گرم برای شستشو استفاده می‌‌کنید، مقدار مواد شوینده‌ای که برای تمیز کردن لباس‌ها لازم است،به نسبت استفاده از آب سرد، به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.
اما وقتی که میزان مواد شوینده زیاد باشد و مقدار ترکیب آب و کف صابون بیش از حد شود،این عامل باعث پراکنده شدن می‌شود و ممکن است از لباسشویی به بیرون نشت پیدا کنند . که این موضوع می‌تواند با کم کردن میزان مواد شوینده در هنگام شستشو حل شود .

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی - دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

نشت آب از طریق درب ماشین لباسشویی، بواسطه خرابی و سوراخ بودن لاستیک دور درب، امری بسیار رایج است.یکی از دلایل نشت آب این موضوع می‌باشد که در حین فرآیند شستشو مواد زائد (مانند مو، کرک لباس ها و…) در این قسمت جمع می‌شوند. با گذشت زمان، و تکرار فرایند شستشو و تمیز نکردن آن باعث می‌شود این ناخالصی‌ها به حدی برسند که درب لباسشویی به درستی چفت و بسته نشود و در نتیجه‌ی صحیح بسته نشدن درب آب از اطراف درب به بیرون نفوذ می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل باید همیشه لاستیک دور درب لباسشویی را بعد از هر بار استفاده به دقت تمیز و پاک نمایید.
مورد بعدی خراب بودن چفت درب می‌باشد که بعد از شناسایی باید تعمیر و یا حتی تعویض گردد .
از دیگر مواردی که باعث چکه کردن آب می‌شود خرابی و فرسودگی و حتی سوراخ شدن لاستیک دور درب می‌باشد .

تراز نبودن دیگ ماشین لباسشویی

از دلایل دیگر نشتی آب که می‌توان به آن اشاره کرد تراز نبودن محفظه دیگ ماشین لباسشویی می‌باشد . وقتی که ماشین لباسشویی شما تراز نباشد، به گذشت زمان و استفاده‌ی مکرر به دلیل حرکت‌های اضافی زیاد باعث ایجاد سوراخ یا شکاف فرسایشی در دیگ ماشین لباسشویی و نشت آب از آن می شود . بهتر است برای رفع این مشکل به یک متخصص رجوع کنید تا با دستگاه‌ها و ابزار تخصصی نسبت به رفع این مشکل اقدام نماید .
از دیگر مشکلات تراز نبودن خراب شدن قسمت بلبرینگ و کاسه نمد دستگاه شما می‌باشد، از آن جا که این مشکل کاملاً تخصصی می‌باشد، حتماً باید توسط تکنسین متخصص تعمیر شود.

در صورتی که هیچ یک از موارد بالا در رفع مشکل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی شما موثر نبودند، زمان آن رسیده تا با مشاورین و متخصصین کیان سرویس تماس بگیرید .

برای تماس با متخصصین کیان سرویس کلیک کنید

لباسشویی, مقالات , , ,
درباره مدیر

یک دیدگاه
  1. خیلی ممنون کارمو راه انداخت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *