۴ مهر, ۱۳۹۸

تعمیر و تعویض ترموکوپل اجاق گاز

تعویض ترموکوپل اجاق گاز ( به همراه ویدئوی آموزشی ) : می‌توان در تعریف ترموکوپل اینگونه شروع کرد که ، ترموکوپل یک مولد جریان الکتریکی می‌باشد . که بواسطه همین ویژگی مولد جریان الکتریکی بودن از ترموکوپل در لوازم مختلفی نظیر اجاق گاز ، بخاری و … استفاده می‌گردد .
برای بهتر متوجه شدن عملکرد ترموکوپل کافیست دو فلز غیر هم جنس را از یک طرف به هم متصل کنید و قسمت اتصال این دو فلز را حرارت دهید ، بدین ترتیب در دو سر آزاد طرف دیگر آنها برق بسیار کمی بوجود می‌آید .
مکان قرار گیری ترموکوپل در کنار سر شعله گاز می‌باشد که در تماس مستقیم با شعله و حرارت می‌باشد . مواد تشکیل دهنده‌ی داخلی ترموکوپل از آلیاژی می‌باشد که بواسطه‌ی ویژگی آن در برار حرارت بالای دویست درجه سانتی گراد در حدود چند میلی ولت برق می‌تواند تولید کند. که همین برق تولید شده به قطعه‌ای دیگری که بر روی شیر ( به نام بوبین ) منتقل می‌شود و بوبین را فعال می‌کند .
اگر اجاق گاز شما نیز دارای سیستمی به این شکل است که در هنگام روشن شدن گاز باید مدتی ولوم را نگه دارید و در صورت زود رها کردن ولوم گاز خاموش می‌شود . باید بدانید که دلیل انجام این عمل این می‌باشد که بوسیله‌ی این حرکت بوبین بصورت دستی فعال می‌شود و هر وقت ترموکوپل به خوبی حرارت دید و داغ شد ، ولتاژ لازم برای فعال ماندن بوبین نیز تامین می‌شود و در صورت اتفاق افتادن این حالت اگر دستتان را از روی ولوم بردارید گاز دیگر خاموش نمی‌شود .

امروز در تارنمای مجموعه کیان سرویس سعی بر این داریم تا به شما همراهان همیشگی خود راهنمایی جامع درباره تعمیر و تعویض ترموکوپل اجاق گاز در قالب یک مقاله‌ی آموزشی به همراه ویدئوی آموزشی در اینباره ارائه دهیم . با ما در این مقاله‌ی جذاب همراه باشید .

تعمیر و تعویض ترموکوپل اجاق گاز

این مقاله‌ی آموزشی جذاب را از دست ندهید : راهنمای نگهداری و تعمیر اجاق گاز

نحوه تشخیص خرابی ترموکوپل اجاق گاز

شما اگر کمی با ترموکوپل‌ها آشناییت داشته باشید می‌توانید به راحتی با نگاه کردن به یک ترموکوپل از سالم بودن و یا خراب بودن آن آگاه شوید . اگر محل اتصال دو فلز ترموکوپل سوخته باشد که این سوختگی باعث جدا شدن و قطع اتصال آنها می‌شود که بدین ترتیب ترموکوپل کار نمی‌کند و خراب می‌باشد .
گاهی خراب شدن واشر ترموکوپل نیز ممکن دچار خرابی شود که این امر باعث از کار افتادن ترموکوپل می‌شود . محل قرار گیری واشر ، اگر انتهای دیگر ترموکوپل که به بوبین متصل می‌شود را دنبال کنید دو فلز درونی و بیرونی ترموکوپل را مشاهده می‌کنید که بوسیله‌ی واشر عایقی از یکدیگر جدا شده‌اند . در این مواقع باید هم واشر را چک کرده و هم سر فلز درونی را که دچار پارگی و خرابی نشده باشد .
و یا حتی می‌توانید ترموکوپل مشکوک به خرابی را با یک بوبین سالم امتحان کرده به این شکل که اگر شما ترموکوپل را به بوبین متصل کنید و سر ترموکوپل را در معرض حرارت قرار دهید و همچنین با انگشت خود هسته‌ی بوبین را به مدت ۲۰ ثانیه داخل فشار دهید . اگر بعد از رها کردن هسته‌ی بوبین ، به جای ابتدایی خود برنگشت و در همان جا که رها کردید باقی ماند به این معنی می‌باشد که ترموکوپل شما سالم بوده و به خوبی عمل می‌کند در غیر این صورت ترموکوپل خراب بوده و باید تعویض گردد .
اما بی دغدغه‌ترین و راحت‌ترین حالت ممکن برای تست سلامت ترموکوپل این می‌باشد که سر ترموکوپل را ۲۵ ثانیه حرارت داده و بدون معطلی انتهای آن را توسط دو سیم به بلندگوی کوچکی متصل نمایید اگر ترموکوپل صدای تَق ضعیفی داد به این معنا می‌باشد که ترموکوپل سالم می‌باشد و جریان الکتریکی به خوبی جریان دارد .

در ادامه ویدئویی قرار دادیم تا شما همراهان همیشگی خود بعد از مطمئن شدن از خرابی ترموکوپل با نحوه‌ی تعویض صحیح ترموکوپل آشنا شوید . با ما در تماشای این ویدئوی آموزشی همراه باشید .

برای تماس با متخصصین کیان سرویس کلیک کنید

اجاق گاز, مقالات , , , ,
درباره مدیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *